جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 43740
  تاریخ انتشار : 9 بهمن 1392 13:7
  تعداد بازدید : 551

  واکنش تند زالی به انتشار اسامی پزشکان زیر میزی بگیر

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی به انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی بگیر واکنش نشان داد و گفت: تریبون های رسمی طی هشت سال گذشته با هر شکلی جامعه پزشکی را مورد هجمه قرار داده است.

  hamidreza dastjerdi-6-59.jpg

  به گزارش  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علیرضا زالی در نخستین همایش علمی جامع شاغلان حرفه‌های پزشکی که از صبح امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار کرد و تا یازدهم بهمن ماه به کار خود ادامه می‌دهد، با اشاره به انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی‌ بگیر، اظهار کرد: متاسفانه جامعه گران سنگ پزشکی کشور مورد هجمه رسانه‌ای قرار گرفت، اما صلابت و افتخار جامعه پزشکی فزون‌تر از این برخوردها است.

   

  وی ادامه داد: در آستانه دهه فجر قرار داریم و اگر اطبا نبودند، امروز در بسیاری از دستاوردهای علمی نوین کشور پیش قراول نبوده‌ام.

   

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه در همین کشور در گذشته بیمارانمان را به دست پزشکان خارجی می‌سپردیم و به آنها پول خوبی هم می‌دادیم، گفت: اما آنها هم زبان مردم ما نبودند، در صورتی که امروز پزشکان ما در محروم‌ترین نقاط کشور مستقر هستند و از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم فروگذاری نمی‌کنند. اگر امروز این گروه در طول سه دهه گذشته ما را در قله افتخار نشانده، این برخورد شایسته‌اش نیست.

   

  زالی ادامه داد: مگر می‌شد بدون همت بلند جامعه گران سنگ پزشکی، به کسب رتبه‌ برتر جهانی دست یابیم. این کمال کفران نعمت است که بخواهیم با این جامعه گران سنگ این گونه برخورد کنیم. همه مردم مرهون همت جامعه پزشکی هستند که در سخت‌ترین شرایط تحریمی کشور ایستادگی کرده‌اند. به جز مقوله دارو که بر مردم فشار آورد؛‌ مگر مردم ما از قبل ارائه خدمات بهداشتی و درمانی احساس خطر کردند و کاستی ایجاد شد. پزشکان ما در زمان بروز تحریم‌ها نه تنها کم نگذاشته‌اند، بلکه علاوه بر ارائه خدمت به مردم کشورمان، به بیش از 100 هزار نفر از مردم کشورهای دیگر از طریق کانال‌های رسمی، خدمات فاخر بهداشتی درمانی ارائه دادیم که همه اینها در حالی است که در کشوری چون عراق، با اوج گرفتن مشکلات، شبکه بهداشتی درمانی‌شان متلاشی شد. اما در ایران این اتفاق نیفتاد. آیا این گونه برخوردها کفران نعمت نیست.

   

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی ضمن تاکید بر اینکه این اظهارنظر نابخردانه‌ای است که تصور کنیم که حل همه مشکلات نظام سلامت با حمله به جامعه پزشکی حل می‌شود، گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم، گفتمان جبرآمیز با پزشکان تغییر کرده است؛ در حالی که تریبون‌های رسمی طی هشت سال گذشته با هر شکلی جامعه پزشکی را مورد هجمه قرار دادند. اما امروز با همراهی وزیر بهداشت، گفتمان مبتنی بر احترام با جامعه پزشکی در جریان است و برخی از این گفتار ناخرسند هستند.

   

   

  انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی بگیر، عقده‌گشایی رسانه‌ای بود

   

   

  وی با بیان اینکه با همراهی مجموعه نظام پزشکی، وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی به تدریج آثار خوبی از تغییرات بودجه‌ای در عرصه بهداشت و درمان در حال آشکار شدن است، اظهار کرد: پرداختن به موضوعی چون انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی‌ بگیر، عقده‌گشایی رسانه‌ای از جامعه پزشکی بود که فایده‌ای هم نمی‌تواند داشته باشد.

   

  زالی به ارائه خدمات بهداشتی درمانی از سوی پزشکان در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: امروز این گروه علی‌رغم اینکه ایثارگرانه در حال ارائه خدمت به مردم در مناطق محروم هستند، اما باید گفت علت وضعیت نامناسب اقتصادی، حدود 2000 پزشک روستایی ما از مدار ارائه خدمت خارج شدند؛ زیرا دریافتی بسیار ناچیزی داشته‌اند و شرایط کاری آنها بسیار سخت بود.

   

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی افزود: به عنوان مثال پزشک عمومی ما در شبکه بهداشتی درمانی استان سیستان و بلوچستان ماه‌هاست حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده است و جامعه پرافتخار پزشکی با مشکلات بسیاری روبروست. برخی حدود 12-8 ماه است که مطالبات و کارانه خود را دریافت نکرده‌اند. چرا با قشر فرهیخته پزشکی که پیشقراول خودکفایی علمی بوده‌اند، این گونه برخورد می‌کنیم؟

   

  زالی با بیان اینکه مردم به خوبی از این موضوع آگاه هستند، اظهار کرد: بر اساس آخرین پژوهش میدانی که در کشور انجام شده است، پزشکان هنوز هم محبوب‌ترین اقشار جامعه هستند و محبت آنها در دل مردم حک شده است و از شاکله قوی‌ای برخوردار است؛ به گونه‌ای که کارهای سخیف و نابخردانه رسانه‌ای علیه آنها، راهی به جایی نخواهد برد.

   

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه خوشحالم امروز مفهوم مسؤلیت‌پذیری اجتماعی در جامعه پزشکی در حال نهادینه شدن است، اظهار کرد: ما امروز بالغ بر 6400 خدمت مختلف را در بهترین شرایط و کیفیت ارائه می‌دهیم که البته ممکن است خطایی نیز در این روند رخ دهد که در این صورت مراجع ذیصلاح به آن رسیدگی می‌کنند. امروز سازمان نظام پزشکی راهبرد خود را حمایت از مردم قرار داده است و اینکه بر واقعی شدن تعرفه‌ها تاکید می‌کند، به همین امر بازمی‌گردد.

   

  به گفته وی، هر گونه هیجان‌زدگی رسانه‌ای به جز آسیب‌های مقطعی، هیچ راهبرد علاج جویانه‌ای ندارد.

   

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی به دیدارهای اعضای جامعه پزشکی با مقام معظم رهبری تاکید کرد و گفت: ترجیع‌بند فرمایشات ایشان همواره دو نکته بود؛ نخست قرار گرفتن سلامت در اولویت‌های نخست بودجه‌ای کشور و دیگری تقدس جامعه پزشکی است. آیا ما در این گونه موارد به ایشان تأسی می‌کنیم؟

   

  زالی ادامه داد: جامعه پزشکی علی‌رغم اینکه امروز با مشکلات بسیاری از مالیات و عوارض گرفته تا تعرفه و تعزیرات روبرو است و یک فضای مطلوب برای آنها فراهم نیست، با این حال خدمت‌رسانی به مردم را تعطیل نکرده است.

   

  وی تاکید کرد: نظام پزشکی با خودپالایشی،‌ چند نفر معدود خطاکار را که انشاءالله تعداد آنها از انگشتان دست فراتر نمی‌رود را از چهره جامعه پزشکی خواهد زدود.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28592394
اکنون :
92