جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56350
  تاریخ انتشار : 4 مرداد 1393 13:51
  تعداد بازدید : 758

  وزیر دادگستری:

  برخی به دنبال مشابه سازی پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی با سه هزار میلیارد تومانی هستند

  وزیر دادگستری با انتقاد از اینکه متاسفانه در فضاسازی های رسانه ای، بی انصافی و ناسپاسی از تلاش های درست، هوشمندانه، عدالت خواهانه و ضد فساد دولت، تعابیر ناروایی را می بینیم، گفت: تیتر زده اند، پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی که تبدیل می شود به سه هزار میلیارد تومان، تا با پرونده سه هزار میلیارد تومانی مشابه سازی کنند.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران، حجت الاسلام والمسلمین"مصطفی پورمحمدی" در نشستی خبری که با حضور محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت و مسعود نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهوری برگزار شد، با انتقاد از اینکه متاسفانه در فضاسازی های رسانه ای، بی انصافی و ناسپاسی از تلاش های درست، هوشمندانه، عدالت خواهانه و ضد فساد دولت تعابیر ناروایی را می بینیم، گفت: تیتر زده اند پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی و تبدیل می شود به سه هزار میلیارد تومان تا با پرونده سه هزار میلیارد تومانی مشابه سازی کنند. 

  پورمحمدی افزود: یک پرونده سه هزار میلیاردی در کشور داشتیم که چند سال پیش بود، در مقابل آن باید یک پرونده سه هزار میلیاردی بسازیم، چه اتفاقی افتاده است؟ یک پرونده سراسر فساد، خلق پول، جعل سند، برداشت ناصحیح از بانک ها با فسادهای روشن و شبکه گسترده فساد در بانک ها و دستگاه های مختلف خصوصی و دولتی با یک پرونده سه هزار میلیاردی جعلی و ادعایی مشابه سازی کنیم. 

  وی توضیح داد: نهاده های دامی و کشاورزی بسیار ضروری که انبارهای کشور تهی بوده است و در بد ترین شرایط در این زمینه بودیم، روی دریا بوده است، قبل از اینکه اقدامات اداری کامل شود اجازه ترخیص داده شده تا دموراژ گرفته نشود و کار گمرکی سریع تر انجام شده و به انبارهای داخل کشور برسد. 

  وزیر دادگستری ادامه داد: با ماجراجویی و اتهام زنی ناروا که حتی تخلف هم نشده ما تخلف در این زمینه را هم قبول نداریم، گزارش دیوان محاسبات که هم آمده است و بررسی عمومی خارج از مسوولیت هم انجام داده است، اگر جابجایی اموال بیت المال، ردیف های اعتباری و استفاده ناصحیح بشود این تخلف محسوب می شود.

  پورمحمدی ادامه داد: اما اگر یک مسوولی برای سرعت در انجام کار، اجازه ترخیص بار را بدهد تا کارهای اداری انجام شود، بگوییم در این ماجرا انبارداری یا کشتی دموراژ کمتری داده شده است، آیا رانت محسوب می شود؟

  وی اضافه کرد: حالا بگوییم در این ماجرا مقداری انبار داری کشتی کمتر شده است، رانت محسوب کنیم؟ پرونده سه هزار میلیارد تومانی تولید می شود؟ خیلی جالب است این چه نوع برخوردی است؟ 

  وزیر دادگستری تصریح کرد: دولتی که این قدر در سلامت رفتار اقتصادی حساس است، چه اتفاقی افتاده است؟ حال در نظر بگیرد در کشور سه تا چهار نفر هم در کشور باشند که بخواهند چنین محموله ای را وارد کنند، ما شک داریم این کسی که این قدر تلاش دارد جلوی این کار گرفته شود مبادا با نفرات دیگر بده بستانی داشته باشد، مگر اتفاقی افتاده است، مگر از اموال دولت کسر شده است؟ 
  پورمحمدی با بیان اینکه مگر در این موضوع پول شویی، رشوه، سوء استفاده مالی، جابجایی اموال یا ردیف های اعتباری کشور صورت گرفته است؟، گفت: برای اینکه انبار ها پُِر شود و در کشور نگرانی نباشد، دستور ترخیص صادر شده است، این قدر ماجراجویانه به این مساله مصلحتی و تدبیر هوشمندانه مدیران ما که باید تقدیر شوند این گونه برخورد شود؟ 

  وی همچنین به پرونده ۴. ۲ میلیاردی اشاره کرد و افزود: در این پرونده هم تعابیر خاصی می شود مبنی بر اینکه نفت ما را فروخته و در بانکی گذاشته اند، ما که نباید به کمک تحریم کنندگان بشتابیم، بخشی از این پول متعلق به صندوق توسعه ملی است، بخشی مربوط به خزانه است و بخشی به شرکت نفت یا جای دیگر تعلق دارد، معادل ریالی شده است و آنگاه تعابیر سوء استفاده و برداشت غیر قانونی اطلاق می کنیم. 

  وزیر دادگستری با بیان اینکه بسیاری از نجابت دولت سوء استفاده می کنند، اظهار داشت: قرار نیست پرونده های گذشته و اقداماتی که انجام داده اند را بازخوانی کنیم، کار ما این نیست، دولت مصمم است خود سالم، دقیق و قانونمند عمل کند و می خواهیم پرونده ها و مشکلات حل شود و به اصلاح امور بپردازیم 

  وزیر دادگستری گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به حمایت از مردم فلسطین و به ویژه کمک به مردم غزه می داند و تاکنون از همه راه های ممکن برای این مهم استفاده کرده است. 

  ایران خود را متعهد به کمک مردم غزه می داند

  وی در ادامه این نشست به نحوه کمک ایران به مردم غزه اشاره کرد وگفت: ما از روش های دیپلماتیک اقداماتی را انجام داده و کمک های تبلیغاتی، رسانه ای جدی برای حمایت از غزه داشته ایم. 

  وی به کمک های انجام شده در بخش های انسان دوستانه، مالی، غذایی، دارویی و مشورتی به غزه اشاره کرد و اظهار داشت: ما خود را متعهد به ادامه و تقویت این کمک ها می دانیم. 

  قرار نیست پرونده خوانی شروع کنیم/ عملکرد مثبت دولت در مبارزه با فساد 

  وزیر دادگستری در این نشست خبری همچنین در پاسخ به سوالی درمورد اقدامات دولت درباره پرونده های فساد در دولت گذشته، گفت: دولت بنای ماجراجویی و انتقام گیری از پرونده های گذشته را ندارد، اگر این رویکرد را داشت از همان ابتدا می بایست، شروع می کرد. 

  پورمحمدی افزود: این موارد تخلف که اعلام شده است در مسیر رسیدگی هایی که دولت برای مدیریت کشور دارد، مشخص می شود. 

  وی با بیان اینکه تلاش دولت برای اصلاح است، ادامه داد: آنچه که برای بورسیه ها گفته شده، سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی گزارشی آماده کرده است، وزارتخانه های علوم و بهداشت هم گزارشاتی آماده کرده اند، همه تخلفات انجام شده در یک سطح نیستند و باید مراقب بود تا حق کسی ضایع نشود و حقوق ملت و قوانین هم اعمال شود. 

  وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم بنا بر این است که تخلف اتفاق نیفتند، قرار نیست هر دولتی عملکرد دولت گذشته را واکاوی کند، اما این دولت مصمم است با فساد برخورد کند و رییس جمهوری هم به همه همکاران تاکید شدیدی داشته اند و حتی در هفته گذشته مواضع را در دولت تکرار کردند که در اجرای قانون و پرهیز از فساد تاکید دارد و برخورد هم خواهم کرد. 

  پورمحمدی با تاکید بر اینکه دولت از روز اول در مبارزه با فساد و اجرای قانون کارنامه بسیار مثبتی دارد، اظهار داشت: بنده به عنوان مدیری که سال ها در مشاغل نظارتی فعال بوده ام، کارکرد دولت یازدهم را در این زمینه بسیار مثبت ارزیابی می کنم، دولت تلاش دارد بسترهای فساد را شناسایی و قانون را با تمام دقت و وسواس اجرا کند. 

  وی، شفاف سازی را از عوامل جلوگیری از فساد دانست و گفت: در سال گذشته اقداماتی که برای بالا رفتن فعالیت های الکترونیکی در دولت انجام شد، گام های قابل توجه و چشمگیری است به گونه ای که بالای ۹۰ درصد اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیک انجام شده است. 

  وزیر دادگستری یادآور شد: از ابتدای سال ۹۳، چهار- پنج گمرک الکترونیکی شده اند و حدود ۴ برابر درآمد گمرکی افزایش یافته است. همچنین دولت مصمم است در بخش های دیگر هم برای الکترونیکی شدن به صورت جدی عمل کند که بستر مناسبی در مبارزه با فساد است. 

  پورمحمدی با تاکید بر اینکه دولت از هیچ پرونده فسادی عبور نکرده است، تصریح کرد: اما این اقدام ماجراجویانه و انتقام گیرانه پیگیری نخواهد شد، اموال باید بازگردد و دولت هم با جدیت آن را دنبال می کند. 

  وی، همکاری دستگاه قضا، دستگاه های نظارتی و اجرایی در مبارزه با فساد را بهترین شرایط همکاری توصیف کرد و افزود: اما واقع مطلب این است که پرونده فساد بزرگ پیچیده است، اینکه انتظار داشته باشیم به سرعت حل شود، این گونه نیست. 

  وزیر دادگستری در این باره به پرونده بابک زنجانی هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه هنوز هم همکاری نمی کند، بیش از هشت میلیارد تومان از حساب دولت در اختیار این شخص است و اموال شناسایی شده از وی در داخل، جبران خسارت را نمی کند. 

  پورمحمدی با بیان اینکه پول نقد نفت در این پرونده هدر رفته است، اظهار داشت: ساختمان، خودرو و هواپیما دردی را دوا نمی کند و دولت ناچار است با همه این ها بسازد اما واقعیت این است که این ها جبران پول بیت المال که باید به خزانه وارد شود و دولت هم به آن نیازمند است، نمی کند.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
26