جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56371
  تاریخ انتشار : 4 مرداد 1393 14:28
  تعداد بازدید : 507

  رفتار موجب کراهت زوج و زوجین از نظر قوه قضاییه

  اداره کل حقوقی و تدوین قوه قضاییه به چند سئوال حقوقی در خصوص قصاص، مجازات حبس ابد و اعمال و رفتار موجب کراهت از سوی زوجه یا زوجین پاسخ داد.

  به گزارش ایرنا، نشریه های مشورتی اداره کل امور حقوق و تدوین قوانین قوه قضاییه در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است.

  سئوال) چنانچه ضارب در یک درگیری با قمه به شخصی حمله کند و با ضربات پیاپی به او ابتدا دو انگشت دست راست او را قطع و سپس مچ همان دست او را قطع کند آیا قصاص انگشتان دست راست در قصاص قطع مچ داخل می شود؟

  چنانچه شاکی از قصاص مچ صرف نظر نماید آیا می تواند اقدام به قصاص انگشتان ضارب کند یا اینکه الزاما قصاص انگشتان در قصاص مچ داخل می شود و فقط یک حق برای شاکی به وجود می آید ؟

  پاسخ ) در فرض سئوال، چنانچه ضربات وارده متوالی باشد در حکم یک ضربه است و با توجه به ذیل ماده 299 قانون مجازات اسلامی 1392 و تبصره آن فقط یک حق قصاص ( قصاص مچ) برای مجنیعلیه ثابت می شود و با توجه به ماده 390 قانون یاد شده مجنیعلیه با رضایت مرتکب می تواند به قصاص انگشتان بسنده کند.

  سئوال) آیا مجازات حبس ابد مشمول بند اول مجازات های درجه یک حبس بیش از 25 سال موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/1392 می شود یا خیر؟ 

  پاسخ) مجازات حبس ابد با توجه به ماده 19 قانون مجازات اسلامی که حبس بیش از 25 سال مجازات تعزیری درجه یک بیش بینی شده است، مجازات تعزیری درجه یک محسوب می شود.

  سئوال) با توجه به مساله 13، 14 و 15 کتاب خلع و مبارات جلد چهارم کتاب تحریر الوسیله امام خمینی (ره) و اینکه رفتار موجب کراهت در قانون به صورت مشخص بیان نشده است، لطفا اعمال و رفتار موجب کراهت از سوی زوجه یا زوجین را که به موجب آن می شود طلاق خلع یا مبارات صادر کرد را بیان فرمایید زیرا در طلاق خلع و مبارات علاوه بر بذل، کراهت هم شرط است.

  پاسخ ) در روابط فیمابین زوجین، اعمال و رفتار موجب کراهت ماهیت شخصی دارند یعنی بسا موردی که برای یک زوجه باعث کراهت از زوج می شود و در مورد زوجه دیگری تاثیرگذار نباشد بنابراین احراز آن با دادگاه رسیدگی کننده است اما به عنوان نمونه مثال غالب در بروز کراهت، می توان به مواردی از قبیل بد خلقی یا عدم ایفای حقوق زوجیت اشاره کرد. 

  ضمنا مساله های 13 و 14 و 15 کتاب خلع و مبارات تحریر الوسیله امام خمینی (ره) در این مورد روشن و گویا است.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28577126
اکنون :
29